021-66505499
ورود   -   ثبت نام    |   

تاریخچه برند (Reebok)

  1400-06-18
  برندها

سابقه ریبوک به دهه 1۸۹۰ برمیگردد، که شخصی به نام جوزف ویلیام فاستر خود را به عنوان اولین سازنده کفشهای ورزشی میخدار معرفی کرد. تا سال 1۸۹۵ کفشهای او به صورت دستدوز برای دوندگان مشهور ساخته میشد، ولی در سال 1۸۹۵ او شرکتی در شهر بولتون با نام اصلی (جی.دبلیو فاستر و پسران) تاسیس کرد و پس از مدتی این کمپانی، کفشهای خود را به کلیه ورزشکاران سرتاسر جهان عرضه میکرد . 

تاریخچه برند ( Reebok)

درسال 1۹۸1 ، جمع فروش ریبوک ۵ / 1 میلیون دلار بود. نقطه عطف فروش این شرکت در سال بعد به وجود آمد که ریبوک اولین کفش ورزشی طراحی شده برای بانوان را عرضه کرد که به نام کفشهای(فری استایل ) معروف شد. 

در سال های بعد از  آن نیز میزان فروش به طور غیرمنتظره با بیش از سه برابر افزایش به ۹1۹ میلیون دلار در سال 1۹۸۶ رسید. میزان فروش در سال 1۹۸۷ به ۴ / 1 میلیارد دلار و در سال 1۹۹1 به ۷ / ۲ میلیارد دلار بالغ گردید و به عنوان بهترین و نوآورترین شرکت سازنده وسایل ورزشی در جهان شناخته شد .

 در سال 1۹۸۷ ارزش سهام ریبوک در صنعت کفشهای ورزشی به لحاظ فروش ۴ / 1 میلیارد دلاری، از رقیب اصلی اش؛ یعنی نایک بالاتر رفت، ولی پس از مدتی سرعت رشد فروش ریبوک کم شد و در سال 1۹۹۰ فروش شرکت نایک نسبت به ریبوک افزایش یافت .

در این زمان ناگهان ریبوک شروع به از دست دادن تدریجی موقعیت خود در بازار کرد و زمینه نگرانی سهامداران را فراهم ساخت. بخشی از جابه جایی موقعیت رقابتی ریبوک به لحاظ سرمایهگذاری سنگین نایک در تبلیغات و استفاده از ستاره های ورزشی گران قیمت بود .

تاریخچه برند ( Reebok)

 ..:: طراحی کفش های ورزشی زنانه:

ریباک (ریبوک) در اولین طراحی کفشهای زنانه، توانست کفش های مخصوص فروش ایروبیک را ابداع نماید. کفش ایروبیک (ریباک) در حال حاضر نیز از با کیفیت ترین نمونه های بازار میباشد .

کفش های تخصصی وحرفه ای ورزش بسکتبال نیز در گام بعدی در دستور کار طراحان این برند قرار گرفت. کفش های حرفه ای بسکتبال این برند نیز مورد توجه ورزشکاران حرفه ای از جمله شکیل اونیل قرار گرفت.

تاریخچه برند ( Reebok)

..:: ریباک یا ریبوک؟ کدام تلفط درست هست؟

در سال 1۹۵۸ دو نوه بنیانگذار کفش دوزی، شرکتی را ایجاد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که درنهایت با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید. جو و جف فاستر این نام را در لغتنامه ای پیدا کردند که جو در یک مسابقه برنده شده بود. این دیکشنری نسخه آفریقایی جنوبي بود که تلفظ واژه (رباک) با تلفظ انگلیسی(rhebok)  تفاوت داشت.در این دیکشنری تلفظ رباک، به ریباک تغییر یافته بود .

 اما نکته قابل توجه این است که در نتیجه ترجمه کلمه reebok به فارسی در مترجم گوگل با کلمه ریبوک مواجهه میشویم. بنابراین به صورت قطعی نمیشود در خصوص این که کدام تلفظ صحیح یا غلط است بحث کرد.

تاریخچه برند ( Reebok)

..:: نوشتن قرارداد با ستارگان:

پل فایرمن، توزیع کننده لوازم ورزشی ریبوک در آمریکای شمالی برای بازگرداندن موقعیت ریبوک، ابتدا از بخش بسکتبال آغاز کرد. در این زمان، مایکل جردن در بسکتبال بازنشسته شد و در غیاب مایکل جردن که در فروش کفشهای نایک تاثیر زیادی داشت، ریبوک با ستاره معروف؛ یعنی شکیل اونیل قراردادی امضا کرد که باعث افزایش چشمگیر فروش این شرکت در آن سالها شد .

در جریان مسابقات NBA در سال 1۹۹۴ ریبوک به عرضه کفشهای طرح جدید و بدون بند و قابل شارژ به وسیله گاز کربنیک پرداخت. قیمت این کفشها 130 دلار بود که بسیار معقول تعیین شد و فایرمن انتظار داشت که با این نوآوری سهم بازار خود را در طول سه سال تا 1۰ درصد افزایش دهد . اما در ادامه به دلیل قیمت بالا این کمپانی دچار مشکلات زیادی گردید.

تاریخچه برند ( Reebok)

..:: سال ۲۰۰۵ و فروش به آدیداس:

شرکت لوازم ورزشی آدیداس (Adidas Company) در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی اقدام به خرید برند تجاری ریبوک کرد .

مدیران آدیداس پس از خرید علامت تجاری ریبوک نام این شرکت تجاری را تغییر ندادند و فقط تکنولوژی آدیداس را در خطوط ساخت محصولات علامت تجاری ریبوک جایگزین کردند. زیرا نمیخواستند با این اقدام بازار فروش خود را از دست بدهند .

ادغام آدیداس با ریبوک در ژانویه سال ۲۰۰۶ را میتوان فصل جدیدی در تاریخ ریبوک دانست . ادغام این دو برند مطرح با یکدیگر به آن ها این فرصت را میداد که با ایجاد ویژگیهای مکمل در این دو برند، به بازار گستردهتری دست یابند و توانایی ارائه محصولات متنوعتری را به بازار داشته باشند.

 

 

  1400-06-18
  برندها

   نظرات درباره این مقاله

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر بدهید.
افزودن نظر